Kayıt Stüdyosu nedir?

Kayıt Stüdyosu nedir?

Geleneksel olarak kayıt stüdyoları, bir canlı oda (enstrümanlar ve vokallerin çalındığı), bir vokal odası ses kayıt stüdyosu (baş vokal şarkıları için) ve bir kontrol odası (üretilen sesleri kaydetmek, düzenlemek, mikslemek ve ustalaşmak için) içeren ses geçirmez bir kompleks olarak düşünülmüştür. Canlı ve vokal odaları.) Bir kayıt stüdyosunun bu görüntüsü, 60’ların sonlarında, FM araç radyolarının ve ev FM alıcılarının ve amplifikatörlerinin (bir stereo sistem) piyasaya sürülmesiyle stereo ana akım haline geldiğinde altın çağına ulaştı. 1979’da FM radyo, izleyici boyutunda AM radyoyu geçti. En yüksek plak şirketi zamanıydı ve kayıt stüdyoları önümüzdeki 15 yıl boyunca büyük talep görüyordu.

Kayıt Stüdyosu nedir?
Kayıt Stüdyosu nedir?

Sonra birkaç şey oldu. Ev bilgisayarı (kişisel bilgisayar) havalandı, İnternet doğdu, müzik dağıtım kanalları değişti ve ses kaydı analogdan dijitale geçti. Analog ekipman büyük, ağır ve pahalıydı. Dişli, bir fareye tıklama ile değil, fiziksel olarak düğme döndürülerek çalıştırılıyordu. Sıkıştırma ve EQ gibi yaygın araçlar eskiden bağımsız donanım birimleriydi, şimdi bunlar DAW’nize dahil edildi veya bir yazılım eklentisi olarak mevcut.

Dijital ses müziği sonsuza dek değiştirdi. Şimdi, donanım ve yazılım küçük, taşınabilir ve nispeten ucuz. “Eski okul” bir analog kayıt stüdyosundaki teyp makineleri, ses konsolu, monitörler, yama yuvaları vb., Birkaç yüz metrekareyi kaplıyordu ve birkaç yüz bin dolara (1990 dolar) mal oluyordu. Günümüzün dijital dünyasında, aynı kayıt stüdyosu görevlerini yerine getirmek için ihtiyacınız olan her şey bir evrak çantasına sığabilir ve size 5000 dolardan (2019 dolar) daha ucuza mal olabilir. Bu erişilebilirlik yepyeni müzik türlerine yol açtı – en açık olanı elektronik müzikle ilgili her şey, bunun sonucunda da canlı DJ’ler ve elektronik dans müziği ortaya çıkardı.

Son yıllarda dijital ses teknolojisindeki bu gelişmeler, bir kayıt stüdyosunun neyin oluşturduğuna dair algıları değiştirdi. Bugün, esasen dört tür kayıt stüdyosu bulunmaktadır.

Yatak odası ev kayıt stüdyosu. 

Başlangıçta, muhtemelen başlayacağınız yer burasıdır. Ekipman ihtiyacı azdır, bütçe dostudur ve alan gereksinimleri minimumdur. İşte başlamak için ihtiyacınız olan şeyler.

• Bir bilgisayar. Ödeyebileceğinizden en iyisini alın. Müzik yazılımı yoğun bellek kullandığından, bol miktarda RAM’e sahip olduğundan emin olun. Bir masaüstü bilgisayar genellikle size paranın karşılığını daha fazla verir, ancak iyi bir dizüstü bilgisayar gayet iyi çalışır ve kayıt stüdyonuzu yola çıkarabilmeniz için size ek bir avantaj sağlar. Müzik parçaları çok yer kapladığından, sabit sürücünüzde geniş bir alan olduğundan emin olun.

• Bir DAW. Bu yazılım parçası, analog günlerin miksaj panosu ve sinyal işlemcilerinin yerini aldı. DAW, bilgisayarınızda müzik kaydetmenize, düzenlemenize ve karıştırmanıza olanak tanır. En pahalı DAW bile bütçe dostudur. İlk olarak Ableton, Logic Pro (yalnızca MAC) ve Pro Tools’a bakmanızı öneririz, çünkü bunlar profesyonel kayıt stüdyolarıyla en uyumludur ve bu da yolda devreye girebilecek bir şeydir.

• Bir ses arabirimi. Analog veya akustik kaynaklardan (mikrofonlar, gitarlar, vb.) DAW’nize bu şekilde ses alırsınız ve ardından hoparlörlerinize veya kulaklıklarınıza geri dönersiniz. Ses arayüzünüzün DAW ile uyumlu olduğundan ve arayüz konektörlerinin bilgisayarınızla uyumlu olduğundan emin olun. Önemli bir nokta, girdi ve çıktılarınızın sayısı ve türüdür. Girişler mikrofon, hat, optik, DI veya MIDI’dir. Solo bir sanatçıysanız, muhtemelen 2-4 girdi ile idare edebilirsiniz. Bantları kaydetmek istiyorsanız, muhtemelen en az 16 girişe ihtiyacınız olacaktır.
Sadece bugün ihtiyaç duyacağınız girişlerin türü ve sayısı için değil, aynı zamanda yolda kaydetmek istedikleriniz için de önceden plan yapın.

• Kulaklıklar. Ne kaydettiğinizi, karıştırdığınızı ve çaldığınızı duyabilmeniz gerekir. Kapalı arka kulaklıklar, mükemmel izolasyon sağladıkları için parçaları kaydetmek için en iyisidir. Arkası açık kulaklıklar, daha iyi ses kalitesi sağladıkları, ancak daha zayıf izolasyona sahip oldukları için parçaları karıştırmak için en iyisidir.

• Mikrofon, mikrofon standı ve POP filtresi. 

Vokal veya akustik enstrümanlar kaydedecekseniz kesinlikle en az bir mikrofona ihtiyacınız olacaktır. Farklı mikrofonlar belirli durumlarda diğerlerinden daha iyidir. Mikrofon seçiminiz, onunla kaydetmeyi planladığınız şey tarafından yönlendirilmelidir. Vokal kaydetmeyi planlıyorsanız, muhtemelen bir POP filtresi isteyeceksiniz – gerekli olmasa da, havalı görünüyorlar ve bir amaca hizmet ediyorlar.

• Stüdyo Monitörleri. Yalnızca kulaklık kullanarak kayıt yapabilir, düzenleyebilir ve miksaj yapabilseniz de, harika bir çift stüdyo monitörüne sahip olmak, özellikle de aynı anda birden fazla kişinin kayıttan yürütmeyi duyması gerektiğinde, hiçbir şeyden daha iyi olamaz. Sesi ayarlayan (yani dans parçaları için bası vurgulayan) tüketici hoparlörlerinin aksine, stüdyo monitörleri kusurları ve tümüyle mükemmel düz bir frekans tepkisi sağlar.

• Kablolar. Kablolar, girişlerinizi ses arayüzünüze ve ses arayüzünüzü monitörlerinize bağlamak için gereklidir. Bunlardan bazılarına ihtiyacınız olacak.
Özel oda ev kayıt stüdyosu. Profesyonel bir kayıt stüdyosuna doğru ilerlemede bir sonraki adımınız, yatak odası stüdyonuzu alıp kayıt stüdyosu olarak ayrılmış bir odaya taşımaktır. Sadece çalışmak için daha fazla alanınız olmayacak, iş akışınız ve akustik ortamınız özel bir oda kurulumuyla iyileştirilmelidir. Özel oda ev kayıt stüdyosunu yatak odası kayıt stüdyosundan ayıran, ek alan ve onunla ne yaptığınızdır. Bu, aşağıdaki işlemleri kullanarak daha iyi bir akustik ortam oluşturmaktan gelir.

• Bas tuzakları. Tüm frekanslarda, özellikle de düşük frekanslarda geniş bant emilimi sunarlar.

• Akustik paneller. Düşük-orta aralığı yüksek frekanslara absorbe etmenin yanı sıra, sabit dalgaları evcilleştirmek için tasarlandılar – ev stüdyolarında paralel yüzeyler arasında sıçrayan ses dalgalarının neden olduğu ve belirli bir frekansı aşırı vurgulamasının neden olduğu yaygın bir sorun.

• Difüzörler. Bunlar, tüm frekansları rastgele dağıtarak bir odanın “canlılığını” korurken doğal bir ambiyans yaratır.
Yarı profesyonel kayıt stüdyosu. Yarı profesyonel kayıt stüdyosunu ev stüdyolarından ayıran şey, aynı anda kaydedebileceğiniz girişlerin sayısıdır. Stüdyonuzu sadece kendinizi kaydetmek için kullanıyorsanız, bu muhtemelen çok önemli olmasa da, kendi müziğiniz dışında müzik kaydetmekten bir kariyer yapmayı planlıyorsanız önemli olacaktır. Eşzamanlı olarak kaydedebileceğiniz giriş sayısına ek olarak, birkaç yazılım güncellemesi ile çok fazla dişli tahrik edilir.

İşte dikkate alabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.


• Mikrofon preamp
• Kulaklık amplifikatörü
• Sanal enstrümanlar
• MIDI kontrolörü
• Elektronik bateri kiti
• Kontrol yüzeyi
• Eklentiler

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]